Stymulanty apetytu dla Twojego psa

Stymulanty apetytu dla Twojego psa

Psiaki są wielkimi łakomczuchami. One po prostu uwielbiają jeść! Ich ogromny apetyt sprawia, że gotowe są spałaszować rzeczy, które nie są dla nich przeznaczone, a nawet są dla nich szkodliwe. Jednak czasami zdarzają się sytuacje, kiedy pies odmawia jedzenia. Taka utrata zainteresowania pokarmem powinna zaniepokoić każdego właściciela i skłonić go do ustalenia przyczyny takiego zachowania psa. Czasem konieczna będzie wizyta w gabinecie weterynaryjnym, a czasem wystarczy spróbować pobudzić apetyt u swojego pupila. Przyjrzyjmy się zatem sposobom na stymulację psiego apetytu.

Ciepłe jedzenie

Czasem brak apetytu u psa wynika ze znudzenia się jedzeniem tego samego pokarmu. Bądźmy szczerzy, każdemu spożywanie ciągle tego samego posiłku może w końcu zbrzydnąć. Warto więc pobudzić kubki smakowe swojego pupila podając mu ciepłe jedzenie — bardziej aromatyczne na pewno zachęci go do posmakowania posiłku. Można spróbować podać mu gotowane mięso drobiowe bez kości i przypraw. Jest to odżywczy psi smakołyk, któremu żaden pupil nie może się oprzeć.

Aktywność fizyczna

Regularny ruch polepsza perystaltykę jelit, a także zwiększa apetyt. Warto więc codziennie organizować treningi pupila, wydłużyć czas ćwiczeń, szczególnie przed posiłkami wychodzić z psem na dłuższe spacery, pozwolić psu pływać, można także zatroszczyć się o psiego kolegę do wspólnych zabaw. Jeśli zwiększona aktywność fizyczna skłoni Twojego psiaka do jedzenia, to kłopot sam się rozwiąże. Jeśli pies nadal będzie odmawiał posiłków należałoby skonsultować się z lekarzem weterynarii. 

Zioła

Zioła to naturalne sposoby na poprawę apetytu nie tylko u ludzi, ale również u psów. Mięta pieprzowa, koper włoski, lucerna, ostropest plamisty, mniszek lekarski, nasiona selera czy rumianek to znane specyfiki, które można włączyć do diety psa, aby stymulować jego apetyt. Oczywiście nie podajemy ziół bezpośrednio psu, lecz ich szczyptę mieszamy z mokrą bądź suchą karmą. Ich zastosowanie powinno skonsultować się z weterynarzem.

Olejki eteryczne

Podobnie jak stosowanie ziół, także wykorzystanie olejków eterycznych do pobudzenia apetytu psa wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii. Najczęściej wykorzystywane olejki do pobudzenia apetytu psa to mięta pieprzowa i imbir. Pomagają one w problemach trawiennych, a ich wykorzystanie polega na skropieniu ekstraktem obroży psa.

Akupunktura

Terapia akupunkturą jest często wykorzystywana przy leczeniu psów w zapaleniu stawów czy artretyzmie. Jednak może być również wykorzystywana do zwiększenia apetytu u psów. W praktyce kilka sesji u doświadczonego i sprawdzonego fachowca może zdziałać cuda.

Specyfiki farmaceutyczne

Jeśli zmiany nawyków i zastosowanie naturalnych sposobów na pobudzenie apetytu u pupila nie przyniosą efektu należałoby zwrócić się o pomoc do weterynarza. Może on przepisać psu farmaceutyki, wśród których mogą się znaleźć:

meklizyna — lek przeciwhistaminowy stosowany nie tylko przy problemach z apetytem, ale również przy chorobie lokomocyjnej, jego działanie widoczne jest w czasie od jednej do dwóch godzin, 

mirtazapina — to lek oddziałujący na ośrodkowy układ nerwowy i zwiększający poziom serotoniny, skutki jego działania można zaobserwować już po upływie dwóch dni,

agonista receptora greliny — najnowszy lek wywołujący u psa uczucie głodu,

CBD (kannabidiol) – to lek dostępny w Stanach Zjednoczonych dedykowany zwierzętom domowym, zmniejsza dolegliwości bólowe różnego pochodzenia i zwiększa apetyt.

Przyczyny utraty apetytu u Twojego pupila

W środowisku naturalnym wilki będące krewniakami psów mogą pościć, jeśli nie czują się dobrze. Podobnie psy mogą nie jeść nawet przez kilka dni. Unikanie posiłków jest sposobem na oczyszczenie organizmu z wirusów, chorób czy innych szkodliwych substancji. 

Jednak, gdy Twój psiak odmawia jedzenia przez co najmniej dwa dni, to powinien go zbadać lekarz weterynarii. Brak apetytu może być również oznaką rozwijającej się poważniejszej choroby. Pies może nie jeść, gdyż ma mdłości, rozstrój żołądka, jest wybredny, bądź zjadł coś, co mu zaszkodziło. Innymi powodami poszczenia psiaka mogą być problemy z nerkami, wątrobą, infekcje bakteryjne, odczuwanie bólu, stres, ale także choroby nowotworowe, cukrzyca czy niewydolność nerek.

Istotne jest obserwowanie zachowania psa przez właściciela, tak aby mógł on precyzyjnie odpowiedzieć na pytania weterynarza odnoście ilości spożytego pokarmu i zachowania psa. Należy oczywiście wspomnieć o ewentualnej biegunce, wymiotach czy utracie masy ciała psa, a także o innych niepokojących nas symptomach odbiegających od zwykłego zachowania pupila. Weterynarz, badając psa na pewno pobierze krew do analizy, wykona USG narządów wewnętrznych, a także pobierze próbkę kału. 

Lekarz weterynarii zdecyduje również o ewentualnych witaminach (szczególnie tych z grupy B lub multiwitaminach), jakie można wprowadzić do diety psa, aby pobudzić jego apetyt. Nie należy takich suplementów dodawać do psiego pokarmu na własną rękę. Najbezpieczniejsze będzie w okresie obserwacji pupila serwowanie mu diety rozszerzonej o gotowane mięsa z kurczaka bez kości i przypraw. W przypadku szczeniąt mięso takie powinno być wymieszane z gotowanym białym ryżem lub wodą ryżową. Na pewno kluczowe będą badania i wnioski wyciągnięte przez fachowca z dziedziny weterynarii.

Podobne

Dodaj komentarz