Kiedy należy zmienić karmę dla psa?

Kiedy należy zmienić karmę dla psa?

Wydawać by się mogło, że będąc właścicielem psa i dokonując wyboru karmy dla niego, w ten sposób decydujemy o tym co będzie jadł nasz pupil praktycznie do końca swojego życia. Nie jest to jednak właściwe podejście. Wraz z upływem czasu zmieniają się bowiem potrzeby żywieniowe każdego psa. Innych składników odżywczych będzie on potrzebował w momencie bycia aktywnym szczeniakiem, a innych gdy będzie dojrzałym seniorem.

Poza tym względy zdrowotne często wymuszają zmianę karmy dla pupila, mogą to być różnego rodzaju alergie pokarmowe, problemy ze słabą kondycją skóry czy sierści, a także nadpobudliwość psa czy też przeciwnie, jego niewielka energiczność. Przyjrzyjmy się więc kiedy należy zmienić karmę dla psa.

Etapy życia psa a dieta

Psy należą do zwierząt wszystkożernych, czyli takich, których dieta jest kombinacją produktów roślinnych i mięsnych. Dla zachowania wszystkich podstawowych funkcji organizmu, a także budowy i utrzymywania tkanek oraz wytwarzania energii, psy potrzebują, by ich dieta zawierała niezbędne minerały, witaminy, aminokwasy i nienasycone kwasy tłuszczowe, oczywiście w odpowiednich proporcjach. Różne etapy życia psa wymagają dostosowania pokarmu do jego potrzeb.

Najprościej zobrazować to na przykładzie diety przeznaczonej dla szczeniaka. Dieta ta zawiera składniki pozwalające na dostarczenie młodemu osobnikowi dużej porcji energii i składników odżywczych niezbędnych do jego rozwoju. Dorosły pies karmiony karmą przeznaczoną dla szczeniaka będzie szybko przybierał na wadze i w efekcie opłaci to nadwagą. Wynika z tego jeden wniosek — w zależności od etapu życia psa należy zaproponować mu inną karmę.

Szczeniak

Szczenięta wymagają częstego podawania posiłków z uwagi na swoją dużą aktywność i stosunkowo niewielki żołądek. Konieczna jest więc specjalnie opracowana dieta dedykowana wyłącznie im zawierająca dużą ilość wapnia i składników gwarantujących dostarczenie niezbędnej energii. Najczęściej szczenięta odstawiane są od mleka matki i przechodzą na pokarmy stałe w wieku od 6 do 8 tygodni. Karmienie szczenięcia karmą przeznaczoną dla psów dorosłych nie jest dobrym posunięciem. Karma taka nie dostarcza bowiem wszystkich składników, jakich potrzebuje młody osobnik, co z kolei wpływa na zahamowanie wzrostu, brak równowagi wapnia w organizmie, a w konsekwencji na problemy zdrowotne w dorosłym życiu.

Istotny jest nie tylko wybór karmy adresowanej konkretnie dla danej grupy wiekowej pupila, w tym przypadku szczeniąt, ale nawet to czy karma taka jest dostosowana dla szczeniąt większych ras. Udowodniono bowiem, że szczenięta rasy dog niemiecki, golden retriever czy owczarek niemiecki są narażone na dysplazję stawu biodrowego i łokciowego, a także na choroby stawów, gdy karmione są karmą zawierająca nadmierne porcje witaminy D3, wapnia i dostarczającej im zbyt dużej porcji energii. Szczenięta dużych ras wymagają karmy, która będzie przeciwdziałać nadmiernemu i zbyt szybkiemu wzrostowi, a zapewni stabilny rozwój stawów. Ma to ich uchronić przed chorobami stawów w dorosłym życiu.

Pies dorosły

Moment, w którym właściciel powinien przejść z karmy dedykowanej szczeniętom, na karmę dla psów dorosłych zależy od rasy psa. Najczęściej należy to uczynić w wieku psa mieszczącym się w przedziale od 8 do 10 miesięcy, jednakże w przypadku ras olbrzymich może to być dopiero w chwili osiągnięcia przez psa wieku 18 miesięcy. Najlepiej poradzić się w tej kwestii lekarza weterynarii. Karma dedykowana psom dorosłym jest mniej kaloryczna, a także ma obniżoną zawartość tłuszczu i składników odżywczych w porównaniu do karmy przeznaczonej dla szczeniąt.

Senior

Przyjmuje się, że pies staje się seniorem w wieku 7 lat. Senior nie jest tak aktywny fizycznie jak młody osobnik, dlatego pokarm dla niego przeznaczony powinien mieć obniżoną kaloryczność, aby uchronić go przed otyłością. Równocześnie karma dla starszego psa powinna zawierać duże ilości białka, co gwarantuje zdrowie jego mięśni. Karmy takie są często wzbogacane kwasami omega – 3 oraz przeciwutleniaczami, których zadaniem jest opóźnianie procesu starzenia, zapewnienie zdrowej sierści i skóry, a także przeciwdziałanie stanom zapalnym. Mogą również zawierać glukozaminę wspomagającą utrzymanie stawów w dobrej kondycji.

Psia ciąża

Warto wspomnieć w tym momencie również o specjalnych potrzebach ciężarnych psich mam w zakresie odpowiedniego żywienia. Ciąża i okres karmienia szczeniąt mlekiem matki są dużym obciążeniem dla organizmu każdej psiej mamy. Niezwykle ważne jest wówczas dostarczanie jej karmy najlepszej jakości, gdyż gwarantuje ona zdrowie i dobrą kondycję nie tylko samej mamy, ale również jej potomstwa.

Czy powinno się okresowo zmieniać karmę dla psa?

Często słyszanym zaleceniem dla właścicieli psów jest okresowa zmiana karmy dla psa. Zabieg taki niesie ze sobą szereg korzyści, przede wszystkim zapobiega powstawaniu u pupila alergii pokarmowych, zapewnia różnorodność niezbędnych składników odżywczych, urozmaica oferowane psu smaki, a także sprawia, iż pupil przestanie wybrzydzać co do oferowanego mu pokarmu.

Lekarze weterynarii kładą duży nacisk na różnorodność pokarmów proponowanych psom już od najmłodszych lat, co pozwala na skuteczne przeciwdziałanie powstaniu alergii u psów. Według badań alergie pokarmowe często rozwijają się bowiem u psów karmionych ciągle tą samą karmą. Warto dlatego okresowo, mniej więcej co 3 miesiące, dokonywać zmiany głównego źródła białka w diecie psa.

Istotny jest również sposób zmiany diety psa. Zmiany karmy nie należy dokonywać gwałtownie. Nagłe przejście na całkiem nową karmę może bowiem powodować u psiaka biegunkę, roztrój żołądka czy gazy. Najlepiej przez okres około tygodnia mieszać dotychczas stosowaną karmę z nowym pokarmem, stopniowo zwiększając w każdej porcji ilość nowego pożywienia. W tej sposób organizm pupila, a przede wszystkim jego układ trawienny, dostosuje się do nowej karmy, a właściciel zyska pewność, że jego podopieczny dobrze zaakceptuje taką zmianę. 

Typowe przejawy konieczności zmiany psiej karmy 

Często obserwując zachowanie swojego pupila, jego wygląd, kondycję i samopoczucie, każdy właściciel jest w stanie zauważyć niepokojące go symptomy świadczące o tym, iż prawdopodobnie nadszedł czas na zmianę karmy. Oznakami, które powinny nas zmartwić są:

  • matowa sierść i łuszcząca się skóra — dieta psa wymaga wzbogacenia o witaminy z grupy B, kwasy tłuszczowe omega – 3 i omega – 6,
  • rozstrój żołądkowo — jelitowy — najczęściej wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii i przejściem na lepszą jakościowo specjalistyczną karmę dedykowaną psom z wrażliwym układem pokarmowym,
  •  nadpobudliwość– nadmierne pobudzenie psa może wynikać ze spożywania zawartych w komercyjnych karmach chemikaliów, konserwantów czy barwników spożywczych, należy wówczas przejść na karmę lepszej jakości opartą na składnikach naturalnych,
  • nadwaga — najczęściej wymaga regularnych ćwiczeń zalecanych przez weterynarza, jak również przejścia na dietę odchudzającą gwarantującą dostarczenie pupilowi niezbędnych witamin, minerałów i składników odżywczych, ale dodatkowo zapewniającą psu poczucie sytości na dłużej, 
  • swąd — jako najbardziej powszechny objaw alergii determinuje przejście psa na dietę niskoalergiczą lub hipoalergiczną, aby zminimalizować dostarczane do organizmu psiaka alergeny, 
  • ospałość, apatia — jeśli jest wynikiem rekonwalescencji i dochodzeniem do zdrowia po operacji czy chorobie, może wymagać zastosowania u pupila diety o wysokiej zawartości energii i przeciwutleniaczy, aby przyspieszyć regenerację i powrót psa do pełnego zdrowia.

Podsumowując temat zmiany psiej karmy, warto zaznaczyć, iż w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących żywienia i zdrowia pupila warto zwrócić się o radę do lekarza weterynarii lub dietetyka weterynaryjnego. Często samodzielne dokonywanie zmiany karmy, szczególnie przy dużym wyborze różnorodnych marek, może nastręczać wielu trudności. Warto zwrócić się wówczas o poradę do fachowca, tak aby nasz pupil cieszył się jak najlepszym zdrowiem i jak najdłuższym życiem.

Podobne

Dodaj komentarz